OFFICIAL BALLOT for the 2015 OffBeat Best of the Beat Music Awards
RequiredRequired Question(s)
PLEASE NOTEYou do not have to answer every question to cast your ballot. Please skip a category if you are unfamiliar with it. Only one ballot can be cast per computer, so you must vote in one sitting. You CANNOT go back into the survey again. 
Voting closes at 6:00 p.m on Tuesday, January 5, 2016.
Winners will be announced at the Best of the Beat Awards show on Thursday, January 21, 2016 at Generations Hall. The Best of the Beat Awards is presented by the OffBeat Music and Cultural Arts Foundation, a 501(c)(3) organization. Net proceeds will benefit the New Orleans Musicians' Assistance Foundation (New Orleans Musicians' Clinic).
 
Required 1.

Please enter your email address and zip code.

 


Email Address:
emailaddress@xyz.com
Postal Code:

2.

Artist of the Year


Jon Cleary
Kristin Diable
Galactic
Steve Riley
Christian Scott
3.

Album of the Year 


Terence Blanchard: Breathless (Blue Note)
Jon Cleary: Go Go Juice (Thirty Tigers)
Galactic: Into the Deep (Provogue)
Aurora Nealand and Tom McDermott: City of Timbres (Independent)
Steve Riley & the Mamou Playboys: Voyageurs (Independent)
Write Brothers: First Flight (Independent)
4.

Best Emerging Artist


The Deslondes
New Breed Brass Band
Jamison Ross
Kyle Roussel
Jamie Lynn Vessels
5.

Song of the Year


"Boneyard" by Jon Cleary
"Does it Really Make a Difference" by Galactic and John Michael Rouchell
"I'll Make Time For You" by Kristin Diable
"It's How You Hold Me" by Dayna Kurtz
"Everything that ends begins again" by Paul Sanchez
"Cane River Waltz" by Malcolm Welbourne
6.

Best R&B/Funk Artist


Jon Cleary
Galactic
Naughty Professor
New Orleans Suspects
Nigel Hall
George Porter Jr.
7.

Best R&B/Funk Album


Jon Cleary: Go Go Juice (Thirty Tigers)
Galactic: Into the Deep (Provogue)
Naughty Professor: Out on a Limb (Ropeadope)
Nigel Hall: Ladies & Gentlemen... Nigel Hall (Feel Music/Round Hill Records)
George Porter, Jr.: It's Time to Funk (Independent)
Royal Southern Brotherhood: Don't Look Back: The Muscle Shoals Sessions (Ruf Records)
8.

Best Rock Artist 


Bantam Foxes
Breton Sound
Lonely Lonely Knights
The Revivalists
Sweet Crude
9.

Best Rock Album


Givers: New Kingdom (Glassnot
Junior League: Also Rans (Kool Kat Musik)
Lonely Lonely Knights: Lonely Lonely Knights (Independent)
The Revivalists: Men Amongst Mountains (Wind-up)
Yojimbo (now ROAR!): Ghost Birthday (Independent)
10.

Best Blues Artist


Brint Anderson
Sonny Landreth
Little Freddie King
Johnny Sansone
Walter "Wolfman" Washington
11.

Best Blues Album


Brint Anderson: Covered in Earl (Independent)
Colin Lake: One Thing That's for Sure (Louisiana Red Hot Records)
Sonny Landreth: Bound by the Blues (Provogue)
Johnny Sansone: Lady on the Levee (Shortstack Records)
Marc Stone: Poison & Medicine (Louisiana Red Hot Records)
12.

Best Roots Rock Artist


Dash Rip Rock
The Deslondes
Papa Mali
Paul Sanchez
Write Brothers
13.

Best Roots Rock Album


Dash Rip Rock: Wrongheaded (Drag Snake)
The Deslondes: The Deslondes (New West Records)
Papa Mali: Music is Love (429 Records)
Paul Sanchez: The World is Round Everything That Ends Begins Again (Independent)
Write Brothers: First Flight (Independent)
14.

Best Brass Band 


Hot 8 Brass Band
Original Pinettes Brass Band
Rebirth Brass Band
Soul Rebels Brass Band
Young Fellaz Brass Band
15.

Best Rap/Hip-Hop Artist 


Boyfriend
Chase N. Cashe
Dee-1
Pell
Nesby Phips
16.

Best Rap/Hip-Hop Album or Mixtape


Boyfriend: Love Your Boyfriend: Pts, 1 & 2 (Independent)
Dee-1: 3's Up (RCA Inspiration)
Lil Wayne: Sorry 4 The Wait 2 (Be Music)
Pell: Limbo (Federal Prism Records)
Young Greatness: I Tried To Tell Em (Independent)
17.

Best Traditional Jazz Artist


Tom McDermott
Leroy Jones
Steve Pistorius Trio
Preservation Hall Jazz Band
Kermit Ruffins
18.

Best Traditional Jazz Album


Sasha Masakowski & the Sidewalk Strutters: Old Green River (Independent)
Aurora Nealand and Tom McDermott: City of Timbres (Independent)
New Orleans Jazz Vipers: Going! Going! Gone (Independent)
Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers: #imsoneworleans (Basin Street Records)
Seva Venet: Revisiting New Orleans String Bands: 1880-1949 (Threadhead Records)
19.

Best Contemporary Jazz Artist 


Terence Blanchard
Nicholas Payton
Jamison Ross
Christian Scott
James Singleton
20.

Best Contemporary Jazz Album


Terence Blanchard: Breathless (Blue Note)
Nicholas Payton: Letters (Paytone Recors)
Jamison Ross: Jamison (Concord)
Christian Scott: Stretch Music (Ropeadope)
James Singleton: Shiner (Independent)
21.

Best Cajun Artist


Feufollet
Magnolia Sisters
Roddie Romero & the Hub City All-Stars
Steve Riley
T-Monde
22.

Best Cajun Album 


Feufollet: Two Universes (Feufollet Records)
Doug Kershaw & Steve Riley: Face to Face (Valcour Records)
Steve Riley & the Mamou Playboys: Voyageurs (Independent)
Sweet Cecilia: Sweet Cecilia (Old Man Records)
T-Monde: Yesterday's Gone (Valcour Records)
23.

Best Zydeco Artist


Chris Ardoin
Chubby Carrier & The Bayou Swamp Band
Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers
Ruben Moreno
Lil' Nathan & the Zydeco Big Timers
24.

Best Zydeco Album


Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band: Zydeco Stuff (Swampadelic Records)
Doghill Stompers: We On the Rise (Independent)
Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers: Calling Your Name (Sound of New Orleans)
Rosie Ledet & the Zydeco Playboys: Raw! (Independent)
Ruben Moreno: Complique (Independent)
25.

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Artist


Spencer Bohren
Kristin Diable
Dayna Kurtz
Kelcy Mae
Sarah Quintana
26.

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Album


Spencer Bohren: Seven Birds (Valve Records)
Kristin Diable: Create Your Own Mythology (Sepakeasy Records / Thirty Tigers)
Dayna Kurtz: Rise and Fall (Kismet/M.C. Records)
Louie Ludwig with the Moss Pickers: Elevation 13 (Independent)
Sarah Quintana: Miss River (Independent)
27.
Best Gospel Artist
Electrifying Crown Seekers
Joyful
McDonough 35 High School Gospel Choir
Tyrone Foster and the Arc Singers
28.
Best Cover Band
Bag of Donuts
Bucktown AllStars
Bobby Cure and the Summertime Blues
Gris Gris
Topcats
29.

Best Bounce Artist

5th Ward Weebie
Big Freedia
Cheeky Blakk
Katey Red
Sissy Nobby
Tenth Ward Buck
30.

Songwriter of the Year


Jon Cleary
Dayna Kurtz
Jim McCormick
Alex McMurray
Paul Sanchez
David Shaw
31.

Best Female Vocalist


Germaine Bazzle
Susan Cowsill
Kristin Diable
Erica Falls
Maggie Koerner
Meschiya Lake
32.

Best Male Vocalist


John Boutté
Antoine Diel
Nigel Hall
Colin Lake
Jamison Ross
33.

Best Guitarist


Colin Lake
Sonny Landreth
Alex McMurray
Jimmy Robinson
Walter "Wolfman" Washington
34.

Best Piano/Keyboardist


Jon Cleary
Nigel Hall
Tom McDermott
Josh Paxton
David Torkanowsky
35.

Best Bass Player


Roland Guerin
Tony Hall
Matt Perrine
George Porter Jr.
James Singleton
36.

Best Drummer


Derrick Freeman Jr.
Joe Lastie Jr.
Jason Marsalis
Stanton Moore
Johnny Vidacovich
Raymond Weber
37.

Best Trumpeter


Jeremy Davenport
Irvin Mayfield
Nicholas Payton
Kermit Ruffins
Christian Scott
38.

Best Saxophonist


Derek Douget
Rex Gregory
Donald Harrison
Derek Huston
Aurora Nealand
39.

Best Trombonist


Glen David Andrews
Troy Andrews
Corey Henry
Craig Klein
Mark Mullins
40.

Best Clarinetist


Gregory Agid
Evan Christopher
Charlie Gabriel
Tim Laughlin
Aurora Nealand
Dr. Michael White
41.

Best Tuba/Sousaphonist


Edward Lee Jr. (Soul Rebels)
Phil Frazier
Jon Gross
Ben Jaffe
Jason Jurzak
Matt Perrine
42.

Best Accordionist


Bruce "Sunpie" Barnes
Chubby Carrier
Andre Michot
Steve Riley
Roddie Romero
43.

Best Violinist/Fiddler


Kelli Jones-Savoy (Feufollet, T'Monde)
Louis Michot
Matt Rhody
Amanda Shaw
Kevin Wimmer (Mamou Playboys)
44.

Best DJ


Captain Charles
DJ Matty
DJ Soul Sister
Mannie Fresh
Quickie Mart
45.

Best Other Instrumentalist


Debbie Davis (ukulele)
Mike Dillon (vibes)
Helen Gillet (cello)
Johnny Sansone (harmonica)
Seva Venet (banjo)
Washboard Chaz (washboard)
46.

Best Music Video


"A Fine Romance" Alia Shawkat, James Williams & the New Orleans Swamp Donkeys, directed by Ramell Ross
"Dangerous" Big Freedia, directed by Bert Company Media
"I'll Make Time for You" Kristin Diable, directed by Scott McKibben
"It's How You Hold Me" Dayna Kurtz, directed by Cameron Wheeless
"Run" Helen Gillet, directed by Michael Lancaster
"The World Alive" Colin Lake, directed by Nathan Tape
"That's It!" Lyrics Born featuring the Preservation Hall Jazz Band, directed by Jermaine Quiz
47.

Optional: Include your name and comments. We'll choose some of the best ones to publish later.

 

 

1000 characters left.