OFFICIAL BALLOT: 2018 OffBeat Best of the Beat Music Awards
RequiredRequired Question(s)
Progress: 
 
The Best of The Beat Music Awards are awarded to those musicians and bands that voters consider to have done their best work in the year of the awards (2018), as well as recordings.

PLEASE NOTE:
 If a musician or band has been the winner of the Best of the Beat Award three years in a row in a specific category, they cannot be nominated the fourth year in that category. We hope that this new policy will give voters the opportunity to recognize other hard-working musicians with a Best of The Beat Award. 

Winners will be announced at the  Best of the Beat Awards Party and Show on Thursday, January 31, 2019 at Generations Hall. The Best of the Beat Awards are sponsored by OffBeat Media and is presented by the OffBeat Music and Cultural Arts Foundation, a 501(c)(3) organization, the Positive Vibrations Foundation, Lyft, Generations Hall, Loyola University Music Business Studies program, WHIV-FM, WWOZ 90.7, WWNO, WYES and WWOZ. Buy tickets here
 
Best of The Beat Awards 
are presented by the OffBeat Music and Cultural Arts Foundation, a 501 (c)(3) organization. OMCAF was developed to create opportunities that support Louisiana artists in leading sustainable creative lives. OMACAF merges education, advocacy, community engagement and creative collaboration to foster and uplift Louisiana music, arts and culture. Our sponsons include OffBeat Magazine and Media, Positive Vibrations Foundation, Lyft, Generations Hall, the Loyola Music Business Studies Program, WWNO, WYES, WWOZ, WHIV.
 
VOTING INSTRUCTIONS: You do not have to answer every question to cast your ballot. Please skip a category if you are unfamiliar with it. Only one ballot can be cast per computer, so you must vote all in one sitting. You CANNOT go back into the voting ballot survey again. 
VOTING ENDS AT 6pm, TUESDAY, JANUARY 15, 2019.
All nominated artists and albums are listed in alphabetical order.
 
Required 1.

For your vote to be counted, you must enter BOTH your email address and home zip code.

(Please note: By voting for deserving musicians, bands and albums to receive a 2017 Best of the Beat Award, your email address will be added to OffBeat's e- newsletter mailing list where you can win tickets and other great prizes, and keep up with what's happening in New Orleans and Louisiana music).



Email Address:
emailaddress@xyz.com
AGE:
I am a local musician:
Zip Code - Home:

2.

Artist of the Year


Quiana Lynell
Samantha Fish
Tank and the Bangas
The Revivalists
Walter "Wolfman" Washington
3.

Album of the Year 


Jamison Ross: All For One (Concord Jazz)
Jason Marsalis and the 21st Century Trad Band: Melody Reimagined Book 1 (Basin Street Records)
Jon Cleary: Dyna-Mite (FHQ Records)
Paul Sanchez: One More Trip Around the Sun (Independent)
The Revivalists: Take Good Care (Loma Vista)
Walter "Wolfman" Washington: My Future is My Past (Anti)
4.

Best Emerging Artist


Bon Bon Vivant
The Iceman Special
Julie Odell
LVVRS
Sabine McCalla
The Tumbling Wheels
5.

Song of the Year


"All My Friends" by Dave Bassett and David Shaw (The Revivalists)
"Chapters" by J'Wan Boudreaux (Cha Wa)
"Dyna-Mite" by Jon Cleary
"I Love You" by Shamarr Allen
"One More Trip Around the Sun" by Paul Sanchez and John Rankin
6.

Best Blues Artist


Eric Lindell
Johnny Sansone
Jonathon Long
Samantha Fish
Walter "Wolfman" Washington
7.

Best Blues Album


Eric Johanson: Burn it Down (Whiskey Bayou Records)
Eric Lindell: Revolution in your Heart (Alligator Records)
Johnny Sansone: Hopeland (Shortstack)
Jonathon Long: Jonathon Long (Wild Heart)
Walter "Wolfman" Washington: My Future is My Past (Anti)
8.

Best R&B/Funk Artist


Big Sam's Funky Nation
Cha Wa
Jon Cleary
PJ Morton
Water Seed
9.

Best R&B/Funk Album


Big Sam's Funky Nation: Songs in the Key of Funk, Volume 1 (Independent)
Cha Wa: Spyboy (UPT)
Jon Cleary: Dyna-Mite (FHQ Records)
Shamarr Allen: True Orleans (P.O.M.E.)
Water Seed: Say Yeah! Live at the Blue Nile (Louisiana Red Hot Records)
10.

Best Rock Artist 


Darcy Malone & the Tangle
Givers
LVVRS
The Revivalists
Sweet Crude
11.

Best Rock Album


Billy Iuso & the Restless Natives: Home By The Sea (Independent)
Darcy Malone & the Tangle: Pure as Gold (Independent)
Future Cowboys: Going Kamikaze (Pantherburn)
The Radiators: Welcome to the Monkey House (Radz Records)
The Revivalists: Take Good Care (Loma Vista)
12.

Best Rap/Hip-Hop/ Bounce Artist 


Alfred Banks
Chase N Cashe
LG
Paasky
Ze11a
13.

Best Rap / Hip-Hop Album/Mixtape 

Chase N Cashe and Negus: We Never Close 2 (Independent)
Curren$y & Freddie Gibbs: Fetti (Jet Life Recordings)
LG: Jahvon (Creative Archive)
Nesby Phips: Therapy (Audacious Recordings)
Supreme Beings: Supreme Beings (Independent)
14.

Best Traditional Jazz Artist


Dr. Michael White
Mark Braud
Mike Harvey's Hot Club
Preservation Hall Jazz Band
Tuba Skinny
15.

Best Traditional Jazz Album


Dr. Michael White: Tricentennial Rag (Basin Street Records)
Mark Braud: Living the Tradition (Independent)
Mike Harvey's Hot Club: Mike Harvey's Hot Club (Independent)
Shake 'Em Up Jazz Band: A Woman's Place (Independent)
Tuba Sknny: Nigel's Dream (Independent)
16.

Best Contemporary Jazz Artist 


Adonis Rose
Ashlin Parker
Gregory Agid
Jamison Ross
Jason Marsalis
17.

Best Contemporary Jazz Album


Gregory Agid Quartet: Jamz (Bubble Bath)
Jamison Ross: All for One (Concord Jazz)
Jason Marsalis and the 21st Century Trad Band: Melody Reimagined book 1 (Basin Street Records)
Jon Batiste: Hollywood Africans (Verve)
Nolatet: No Revenge Necessary (Royal Potato Family)
18.

Best Brass Band 


Da Truth Brass Band
Free Agents Brass Band
Hot 8 Brass Band
The Soul Rebels
Treme Brass Band
19.

Best Cajun Artist


Bruce Daigrepont
Feufollet
Kevin Naquin and the Ossun Playboys
Michot's Melody Makers
Steve Riley & the Mamou Playboys
20.

Best Cajun Album 


Blake Miller & the Old Fashioned Aces: Quelle Belle Journée (Independent)
Jourdan Thibodeaux et les Rôdailleurs: Boue, Boucane, et Bouteilles (Valcour Records)
Kevin Naquin and the Ossun Playboys: Man in the Mirror (Flat Town)
Michot's Melody Makers: Blood Moon (Sinking City Records)
Various Artists: Travailler, C'est Trop Dur: The Lyrical Legacy of Caesar Vincent (Swallow Records)
21.

Best Zydeco Artist


Chubby Carrier & The Bayou Swamp Band
Corey Ledet & His Zydeco Band
Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers
Nathan & the Zydeco Cha Chas
Sean Ardoin
22.

Best Zydeco Album  

Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band: Black Pot (Swampadelic Records)
Horace Trahan: Until the End (Independent)
Keith Frank & The Soileau Zydeco Band: Return of the King (Soulwood Records)
Leon Chavis and the Zydeco Flames: This All I Know (Independent)
Sean Ardoin: Kreole Rock and Soul (Louisiana Red Hot Records)
23.

Best Roots Rock Artist


Jamie Lynn Vessels
Paul Sanchez
Shawn Williams
Spencer Bohren
Yvette Landry & the Jukes
24.

Best Roots Rock Album


Jamie Lynn Vessels: Storm Coming (Independent)
Paul Sanchez: One More Trip Around the Sun (Independent)
Shawn Williams: Motel Livin' (Independent)
Spencer Bohren: Makin' It Home to You (Valve Records)
Yvette Landry & the Jukes: Louisiana Lovin' (Soko Music)
25.

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Artist


Ever More Nest
Gal Holiday
Sarah Quintana
The Wanting
Zachary Richard
26.

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Album


Ever More Nest: The Place That You Call Home (Parish Road Records)
Gal Holiday: Lost and Found (HTRP Music)
Joel Savoy, Kelli Jones, Caleb Klauder and Reeb Willms: Farewell, Alligator Man (Valcour Records)
The Wanting: Dark Road (Planetary Magnetics)
Zachary Richard: Gombo (RZ Records)
27.
Best Gospel Artist
Lyle Henderson
McDonogh #35 High School Gospel Choir
Pastor J'ai Reed
The Electrifying Crownseekers
Tyrone Foster
28.
Best Cover Band
Bag Of Donuts
Bucktown All-Stars
Jamaican Me Breakfast Club
Top Cats
Where Y'acht
29.

Songwriter of the Year


Dave Shaw
Dayna Kurtz
Jon Cleary
Paul Sanchez
Spencer Bohren
30.

Best Female Vocalist


Erica Falls
Quiana Lynell
Robin Barnes
Samantha Fish
Susan Cowsill
31.

Best Male Vocalist


Cyril Neville
David Shaw
Gregg Martinez
Jamison Ross
John Boutté
32.

Best Bass Player


George Porter, Jr.
James Singleton
Jasen Weaver
Pat Casey
Roland Guerin
33.

Best Guitarist


Alex McMurray
Anders Osborne
Jonathon Long
June Yamagishi
Samantha Fish
34.

Best Drummer


Jamison Ross
Johnny Vidacovich
Russ Broussard
Shannon Powell
Stanton Moore
35.

Best Saxophonist


Aurora Nealand
Derek Douget
Donald Harrison
James Martin
Khari Allen Lee
36.

Best Clarinetist


Aurora Nealand
Dr. Michael White
Evan Christopher
Gregory Agid
Tim Laughlin
37.

Best Trumpeter


Ashlin Parker
Eric Benny Bloom
Leroy Jones
Leon "Kid Chocolate" Brown
Nicholas Payton
38.

Best Trombonist


Corey Henry
Craig Klein
Delfeayo Marsalis
Mark Mullins
Troy Andrews
39.

Best Tuba/Sousaphonist


Ben Jaffe
Benny Pete
John Cannon
Matt Perrine
Phil Frazier
40.

Best Piano/Keyboardist


David Torkanowsky
Jon Cleary
Kyle Roussell
Oscar Rossignoli
Tom McDermott
41.

Best Accordionist


Andre Michot
Bruce "Sunpie" Barnes
Chubby Carrier
Sean Ardoin
Steve Riley
42.

Best Violinist/Fiddler


Amanda Shaw
Joel Savoy
Kelli Jones-Savoy
Louis Michot
Matt Rhody
43.

Best DJ


DJ RQ Away
DJ Soul Sister
Legatron Prime
Lil Jodeci
Raj Smoove
44.

Best Other Instrumentalist


Helen Gillet (cello)
Jason Marsalis (vibes)
Johnny Sansone (harmonica)
Mike Dillon (vibes)
Washboard Chaz (washboard)
45.

Best Music Video (to view the video, you must copy and paste the link in another browser window).


."All My Friends" The Revivalists, UMG (on behalf of Concord Loma Vista) https://bit.ly/2ORPo5-
6
."Over You" LVVRS, Alexander Breaux, videographer https://bit.ly/2EKPvN-
K
."Save Your Love For Me" Walter "Wolfman" Washington, directed by Sam Radutzky https://bit.ly/2Bxt0Y-
O
."Chapters" Cha Wa, directed by Cameron Wheeless https://bit.ly/2ECWSp-
G
."I Love You" Shamarr Allen, directed Damian Gordon https://bit.ly/2ReELN-
y
."Rent" Big Freedia, directed by Greenhouse Collective: Zac Manuel, Milo Daemgen and Chris Haney https://bit.ly/2rjc9U-
m
The 2018 Best of The Beat Awards & Party is Thursday, January 31, 2019 at Generations Hall, 310 Andrew Higgins Blvd., from 6pm - midnight. 

Tickets for the event include music from seven performers (Nesby Phips, Cha Wa, Sean Ardoin, Water Seed, The Iceman Special, A Tribute to Walter "Wolfman" Washington, Gregg Martinez & The Delta Kings with Special Guest T.K. Hulin), food from 25+ local restaurants, the awards and lots of fun! To buy tickets, or for more information on who's playing, restaurants and all of our sponsors, 
 
46.

Optional: Include your name and comments. We'll choose some of the best ones to publish later.


 

1000 characters left.